Урок 3.Носії інформації, символи, кодування і декодування .
Урок 3.Носії інформації, символи, кодування і декодування .
Цілі:
навчальна: формування міцних знань про повідомлення та носії; ознайомлення з поняттям «дані»; закріплення вмінь розрізняти способи подання повідомлень та наводити приклади повідомлень, поданих у різні
способи;
розвивальна: розвиток абстрактного логічного мислення; розвиток смислової пам’яті; уміння аналізувати та класифікувати надану інформацію; сприяння розвитку творчої уяви;
виховна: розвиток мовлення; прищеплення культури передавання повідомлень; здійснення пропедевтики культури спілкування; сприяння вихованню уважності, відповідальності за результати власної праці та формування вміння організовувати власне робоче місце за комп’ютером.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: Pilas Bloques, браузер, підключення до мережі Internet.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Продовж речення»
Наш урок має назву… (інформатика).
На наших уроках ми вивчаємо роботу з… (інформацією).
Інформація, подана у спеціальному вигляді, має назву… (повідомлення).
Повідомлення можуть бути передані в такі способи:… (Діти називають способи подання повідомлень.)
Гра-мовчанка «Передай повідомлення»
Показати без слів, жестами правила поведінки в комп’ютерному кабинеті. Грають дві команди. Одна команда показує, інша — відгадує та навпаки. Учитель наприкінці гри підбиває її підсумки.
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Пропедевтична бесіда
— Ви добре вмієте знаходити способи передавання необхідних вам повідомлень. А що з отриманими повідомленнями ми можемо робити? (Передати далі іншому, зберегти.)
— Передавати повідомлення ви вмієте чудово, я в цьому переконалася. А сьогодні ми поговоримо про збереження інформації. Як і де її зберігати. Ось, наприклад, чи знаєте ви, де зберігається їжа? (У холодильнику.)
— А де зберігаємо одяг? (У шафі.)
— А якщо необхідно зберегти іграшку, куди ви її покладете?
— Нещодавно мені запропонували зберегти номер телефону нашої школи. Куди я його можу зберегти?
— А де зберігається інформація про домашні завдання в кожного учня? (У щоденнику.)
— Правильно! Останнє запитання: де зберігатимемо повідомлення про батьківські збори? (Діти називають.)
— Уявляєте, речі, які зберігають повідомлення, мають спеціальну назву — НОСІЇ повідомлень. І сьогодні саме про них ми поговоримо.
ІV. Засвоєння нових знань
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Робота з підручником: § 3.
V. Фізкультхвилинка
Гра на закріплення вивченого поняття «Тупотіти-плескати»
Зараз я скажу слова —
Хай міркує голова:
Якщо слово це — носій,
Плескотіть усі мерщій!
А як ні, то вам завзято
Тупотіти слід, малята.
Зрозуміли? Починаймо!
І уважність всі вмикаймо!
Слова для гри: м’яч, зошит, щоденник, лампа, дошка, мозок людини, парта, миша, черевики, диск, флешка, монітор, клавіатура, підручник, книжка для нотатків, газета, лижі, телевізор, пилосос, принтер, електронна книжка, планшет, іграшка пластикова, мобільний телефон тощо.
VI. Формування вмінь і навичок
Робота за комп’ютером
Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
Інструктаж учителя.
Підручник ст. 17
Практична робота за комп’ютерами.
Вправи для очей.
VІI. Закріплення вивченого матеріалу
VIII. Підсумок уроку
— Нагадайте мені: яка сьогодні була тема уроку? (Діти називають.)
— Чудово! А хто мені відповість, що є повідомленням? носієм? даними?
— Назвіть, будь ласка, комп’ютерні носії.
— Некомп’ютерні носії повідомлень…
— Таким чином, сьогодні на уроці ми вивчили..., ми ознайомилися..., ми навчилися..., ми зрозуміли...
— Що вам сподобалося? Чи було щось на уроці, що вас здивувало?